четверг, 16 февраля 2017 г.

Конспект комбінованого заняття з використанням ІКТ для дітей молодшої групи "Мій перший віночок"

"Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, 
але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо."

Василь Сухомлинський


          
         Програмовий зміст: дати дітям поняття про український національний одяг. Поглибити знання дітей про український віночок, символічне значення квітів у вінку та кольорів стрічок.

          Вчити викладати і наклеювати окремі елементи предмета, що складаються з кількох частин.

          Продовжувати розвивати у дітей образне сприймання, відчуття кольору та діалогічне мовлення.

          Виховувати емоційно-естетичні почуття, акуратність у роботі.

          Матеріал: декорації відповідно темі, фланелеграф, ляльки Оксанка та Іванко в українському національному одязі, художній матеріал, слайди та аудіозаписи українських пісень, мелодій відповідно темі, заготовки квітів для віночка, стрічки, приладдя для аплікації.



 (Діти заходять до групової кімнати під супровід аудиозапису пісні «Україна – це ми» у виконанні Катерини Бужинської)
Вихователь: Діти, до нас сьогодні завітали гості, давайте привітаємо їх!
Діти: Добрий день, вам гості милі,
           Раді бачити Вас нині!
                      (Стук у двері, заходять ляльки в українських костюмах)
Вихователь: Ой, здається, до нас ще гості завітали? Подивіться хто  прийшов – незнайомі нам дівчинка та хлопчик. Давайте запитаємо, як їх звати.
(Діти запитують ляльки відповідають)
-         Мене звати Оксанка.
-         Мене звати Іванко. Ми хочемо з вами познайомитись та подружитись.

Вихователь: Діти, подивіться, в який гарний одяг одягнені ваші нові друзі. Це,
діти, українські костюми. Подивіться і скажіть: що одягла Оксанка, ідучи до нас в гості?
(Відповіді дітей: у вишиту сорочку, спідничку, плахту, фартушок,  на шиї в неї намисто, а на голові – віночок)
Вихователь:  А в що взута Оксанка?
(Відповідь дітей: в червоні чобітки)
Вихователь: Молодці, діти! Ви добре розказали про Оксанчин костюм, а хто розкаже про костюм Іванка?
(Відповіді дітей: у вишиту сорочку, у сині штани та  червоні чоботи, ще підвязаний поясом)

Вихователь:Так правильно, молодці, але ці штани називаються шароварами, а підперезаний Іванко не поясом, а кушаком.
Вихователь: Добре, дітки, ви всі молодці! Всі відповідали та були уважні. А тепер давайте попросимо Оксанку, хай вона нам розповість про віночок, який прикрашає її голівку.
Оксанка (Вих.) : Найбільше мені у моєму одязі подобається віночок, бо він оберігає дівчаток від усього злого та дає здоровя, доброту і ніжність. Кожна з квіточок – це краса природи, але й кожна таємницю має. Нам з Іванком хочеться, що і ви сплели гарний, барвистий та запашний  віночок.
Вихователь: Діти, чи погоджуєтесь ви виконати таку роботу?
(Відповіді дітей)
Вихователь: Давайте сплетемо красивий віночок, але для цього нам треба назбирати квітів. А хто знає, де ростуть квіти?
(Відповіді дітей супроводжуються показом слайдів з квітучими полянами та галявинами)
Вихователь: Квіти – постійні супутники нашого життя. Вони повсюди – на клумбах, у кімнатних вазонах, на вишитих рушниках. З них робили цілющі лікарські напої,  відвари, ними лікували хворих. А що буде, коли сплести квітку до квітки?
(Відповідь дітей: Віночок)
Вихователь: Правильно, молодці! А тепер, скажіть, як потрібно ставитися до квітів, до всього живого?
(Відповіді дітей: За квітами треба доглядати, поливати, не можна топтати і зривати)
Вихователь: Тож вирушаємо у подорож, щось ми засиділися, а для того, щоб дійти до галявини з квітами нам треба перейти холодну, глибоку річку, яка протікає повз нашого села. Як вона називається?
(Відповіді дітей: Дніпро)
(Звучить аудиозапис  звуків природи «Живая вода»)

Вихователь: Правильно, молодці. Вставайте одне за одним пройдемо обережно по місточку, щоб не впасти в річку та не замочити ніжки, ручки розведіть в сторони, йдемо не штовхаючи одне одного та не поспішаючи.
(Звучить аудиозаписи  звуків природи «Утренние луга», «Пение птиц»)

Вихователь: Погляньте, діти, ось ми й прийшли. Яка краса! Яке різнобарвя квітів! Ставайте в коло  трішечки розімнемось:
(Звучить аудиозапис  пісні «Віночок»  у виконанні Амалії  Кримської)
Вихаватель:  А тепер, давайте назбираємо квітів для нашого віночка. Чи знайомі вам ці квіти? Назвіть їх.
(Діти беруть по одній квіточці, називають їх та кріплять на фланелеграф.)

Вихователь: Погляньте, діти, який гарний вийшов у нас віночок. Яка краса!
Віночок, діти, це не просто прикраса для дівчаток – це оберіг від слова «оберігати», який захищав дівчаток від злих сил.  Колись віночок обовязково носили всі українські дівчата, починаючи з трьох років. Перший віночок дівчинці завжди плела матуся.
(Розповідь супроводжується показом слайду картини українського  художника-живописця і графіка Трутовського Костянтина Олександровича «Одягають вінок")
Вихователь: Ми  трішечки відійшли  від традицій і вплели знайомі вам квіточки,послухайте, що ж вони означають:
·        Барвінок – це символ вічності символ життя;
·        Ромашка – лікує від різних хвороб і несе доброту;
·        Мак – символ сонця то дівочої вроди.
(Розповідь супроводжується показом слайдів картинок  з квітами)
Вихователь: Ось бачиш Осанка, які дітки молодці, який гарний віночок сплели, ось послухай з Іванком, який ми віршик вивчили.
Зробили ми віночок
Із квітів та стрічок.
Підемо танцювати
Веселий гопачок.
Хоч квіти паперові
Та їхні кольори
Дарують гарний настрій
Веселій дітворі!
Вихователь: Діти, вірш ми розповіли, молодці, а що ми забули вплести в наш віночок? Підказую:
Зробили ми віночок
Із квітів та …
(Відповіді дітей: Стрічок)
Вихователь: Так, правильно у нашому віночку не вистачає стрічок. Давайте повернемось до садочка та я вам розповім легенду, як одна дівчинка вязала стрічки до свого віночку.
    Ставайте один за одним, йдемо спокійно та обережно по місточку і повертаємося . Ось нарешті ми й вдома в ріднесенькій групі. Сідайте за парти та слухайте уважно:
   Стрічки увязували так, щоб вони були довші за косу. Вважалося, що вони оберігають дівчинку від злого ока. Стрічки треба вязати уміло, в певному порядку. Ось послухайте, дуже-дуже давно сиділа одна дівчинка на галявині та плела вінок. Подивилась вона на Землю-матінку нашу годувальницю, та й привязала посередені першу стрічку коричневого кольору. А потім пригріло ніжне Сонечко, посміхнулась дівчинка його промінцям та й привязала стрічки жовтого кольору, та й не одну, а дві, щоб Сонечко зігрівало нашу Землю -матінку з обох боків.
    Пригріло Сонечко, вибилося з-під Землі жито зеленіє і все навкруг зазеленіло і дівчинка до віночка привязала зелені стрічки, та знову не одну, а дві, щоб зеленіло жито по всій українській Землі. А потім глянула дівчинка на небо, а воно синє-синє, чисте без хмаринок і привязала стрічку синього кольору.Та  стало житечко без водички вянути, а небі ні хмаринки. Стала дівчинка дощик закликати. Як дощик закликають?(Відповіді дітей). Тут набігли хмарки та впали перші крапельки блакитні-блакитні. Зраділа дівчинка дощику та й привязала стрічку блакитного кольору. Зраділо жито дощику чарівному та й швиденько достигло. Зібрали люди врожай та напекли смачного хліба, зїла дівчинка окраєць хліба запашного, духмяного, привязала оранжеву стрічку. Що вона означає ? (Відповіді дітей: хліб).
      Озирнулась дівчинка навколо, глянула на небо, на Сонце, на землі наші українські, родючі, на людей наших працьовитих, на нашу КВІТУЧУ УКРАЇНУ та й привязала стрічку червоно кольору – символу добробуту та й багацтва.

Вихователь: Погляньте, діти, який гарний вийшов у нас віночок – символ нашої квітучої України!
Вихователь: Давайте ще раз згадаємо, що означає кожен з кольорів нашого віночка?
(Відповіді дітей)
Вихователь: А наостанок Оксанка з Іванком приготували вам ще одне завдання. Вони принесли  малюнки із зображенням українських дівчат, яких треба прикрасити  віночком.

   Погляньте, перед вами на партах лежать заготовки квітів. Назвіть їх , якого кольору пелюстки, серединка?
(Відповіді дітей)
Вихователь: Молодці, діти! Ви гарно знаєте всі ці квіти, клеяти їх треба на голівку дівчатам в ті місця, де стоять крапочки. Покажіть мені пальчиком, куди будете наклеювати квіти.
(Діти накладають квіти на крапочки і приклеюють їх. Робота супроводжується аудиозаписом пісні Наталії Май «Віночок»)
 Оксанка (Вих.):  Діти, які ви молодці. Нам з Іванком дуже подобаються ваші роботи, ви добре впорались із завданням, дуже дякуємо вам. Нажаль нам потрібно повертатись додому.  До побачення, до нових зустрічей!
(Діти прощаються з ляльками і запрошують їх ще прийти в гості)
Вихователь: Діти, ви сьогодні добре працювали та старалися,ви  всі молодці!
-         Що вам найбільше сподобалося та запам’яталося?
-         Хто до нас завітав у гості?
-         Де ми були? Що цікавого робили?
-         Що означають квіти та стрічки нашого віночка?
-         Яке завдання приготували для вас Оксанка з Іванком?

(Відповіді дітей)

четверг, 31 марта 2016 г.



Заняття з патріотичного  виховання з використанням ІКТ«Моя Батьківщина найкраща. Державні символи України»











Конспект заняття з патріотичного  виховання
                                             з використанням ІКТ
               «Моя Батьківщина найкраща. Державні символи України»


Тема.  Моя Батьківщина найкраща. 
           Державні символи  України.
           
Програмовий зміст: поглиблювати знання дітей про Україну, про те, що вона для кожного її мешканця – Батьківщина;  дати  поняття про державну символіку України  -  гербом, гімном, прапором,  з символічним значенням кольорів прапора. Виховувати почуття гордості за свою Батьківщину, за свій народ, за свою мову. Виховувати почуття патріотизму.


Матеріал: зображення герба України – Тризуба, синьо-жовтий прапор,аудиозаписи пісень про Україну,слайди відповідно темі заняття, аудио- запис державного Гімну України , вірш про Україну,  фарби, папір, серветки.

  Хід заняття
                                          Звучить пісня «Україна – це ми» у виконанні  Катерини Бужинської
Вихователь  зачитує вірш:
                                    Про Україну  памятай
У всьому світі – кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна – єдина –
Це наша славна Україна.
Не забувай Шевченків спів
Про горду славу козаків.
Не забувай, що ти дитина
Землі, що зветься Україна.
                                     П. Тичина
Обговорення змісту вірша:
·        Чи сподобався вам цей віршик?
·        Про що розповідається в ньому?
·        Яка вона, наша, Україна?
·        Чий спів ми не повинні забувати?
·        Хто раніше прославляв нашу Україну?
·        Ми, діти, якої країни?
Вихователь:
       Так, діти, всі ми народилися і живемо в країні, яка називається Україна. Таку країну ми називаємо Батьківщиною. Батьківщина, діти, це той край, та країна, той куточок  Землі, де дитина зявляється на світ. Яку країну людина вважає своєю Батьківщиною?                                                                                                                      (Відповіді дітей)
    Кажуть, коли  Бог роздавав народам землю, українці піснями і молитвами славили його. А коли прийшли до нього,  то Всевишній уже роздав свої володіння. Але залишив невелику територію від Карпат і до Дону, аби оселитися на землі серед людей. Та побачивши українців,  Він, забувши про все на світі, віддав їм цю благословенну землю. Ось така красива легенда існує про те, як наша чудова земля дарована нам Богом.
     І в ті давні часи жила було одна жінка. І було у неї три сина. Росли сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя.  Попідростали хлопці і вирішили піти в світ прославляти свою матір.

 Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди. І за трипроменеву корону, яка зігрівала людей, вела вперед, показувала шлях до кращого життя дали першому синові ім’я Тризуб.
     Настала черга середнього сина. Йому мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними справами прославив матір. Одержав середній син ім’я Прапор.
     А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків спів. І одержав син за свій джерельний голос і великий спів ім’я Гімн.
    І з того часу ідуть поруч три брати – Тризуб, Прапор і Гімн – прославляють неньку. І там, де вони проходять – лунає урочиста пісня. Герб, Прапор, Гімн – це, діти, три основні національні символи України. Золотий тризуб на блакитному тлі – символ влади.  А чому саме тризуб вважають гербом? Мабуть, тому, що число три завжди вважалося числом казковим, чарівним. А ще у тризубі відображено триєдність життя – це Батько, Мати, Дитина, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
      Розповідь вихователя супроводжується показом слайдів

Кожна країна має свої державні символи – герб та прапор. Зображення герба ми можемо побачити на різних державних установах нашої країни, на її монетах. А українські національні прапори майорять там, де відбуваються різні урочистості, визначні події, свята. Подивіться, ось український герб. Його нази – вають тризубом. Прийшов він до нас із прадавніх часів, коли ще був символом влади українських славетних козаків.
    А ось український прапор, який також є символом нашої держави. Погляньте, який він яскравий та барвистий. Скільки кольорів на українському прапорі? (Відповіді дітей). Назвіть їх. Правильно, молодці. Наш прапор поділений навпіл, по довжині. Бачите, у верхній частині прапора синя барва – колір українського чистого неба. А внизу – барва жовта – колір золотавої ниви, стиглого колосся, пшеничного хліба.
                             Звучить аудиозапис   державного гімну  України
     Чи знайома вам, діти, ця пісня? (Це державний гімн України). Наш гімн урочистий, величний, хвилюючий. Він прославляє нашу Батьківщину і наш народ. Коли звучить гімн, його треба слухати підвівшись, а ліву руку потрібно покласти на серце, бо рідний край, про який співається в цій пісні, завжди у серці кожного з нас.
Вихователь:      Як називається наша Батьківщина, наша рідна держава?
(Відповіді дітей)
      Діти, кожна країна, держава має своє головне місто – столицю. Столиця нашої неньки України – древнє і прекрасне місто Київ. Погляньте, який має вигляд центральний майдан Києва. Що ви можете сказати про Київ, дивлячись на ці слайди?
(Відповіді дітей: Київ, це дуже велике, гарне, красиве місто.)
             Розповідь вихователя супроводжується показом слайдів
Вихователь: дітки, щось ми засиділися, давайте трішечки розімнемось!
                                                                                 П. Воронько
                                    Облітав  журавель
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
(Діти пересуваються легким бігом, змахуючи – руками – «політ журавля»
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
(Пересування чітким кроком із високим підніманням колін, шия витягнута)
Ми спитали журавля:
(Діти зупиняються, руки складають за спиною)
-         Де найкращая земля?
(Руки простягнуті вперед)
Журавель відповідає:
(Махи розведеними в сторонами руками)
Краще рідної немає!
(Руки схрещені на грудях, заперечне хитання головою)
Вихователь: діти, наша країна – це дім, у якому живе наш український народ. У своєму домі кожен господар хазяйнує по - своєму, поважає звичаї своїх дідів та прадідів, працює, дружить з іншими народами, будує краще життя. Україна – велика й заможна країна. В Україні багато великих міст, селищ та сіл. Не виняток й наше село. Як воно називається? (Відповіді дітей)
           Розповідь вихователя супроводжується показом слайдів
Так правильно, молодці. Наше село називається Біленьке. Погляньте на ці краєвиди, на наше мальовниче та багате село. Яка річка протікає повз нього? (Відповіді дітей). Наше село має багато родючих земель, безмежні степові простори. Наші люди користуються багатствами, котрі дарує їм природа. Наше село для нас – найрідніше, найдорожче, найпрекрасніше. Ми повинні любити рідну нашу землю змалечку, милуватися її красою та величчю. Гордитися працьовитим людьми, які тут проживають. Це наша історія. Батьківщина в нас – єдина, її ймення - … ( діти доказують   - Україна)
                               Дидактична   гра  «Ми українці»
   Вихователь вправляє дітей у доборі споріднених слів, спонукаючи дітей відповідати на запитання.
·        Як називається наша рідна країна?  (Україна)
·        Який народ живе в Україні? (Українці)
·        Як ми можемо сказати про кожного хлопчика, що мешкає в Україні? (Українець)
·        Як назвем дівчинку? (Українка)
·        А лагідно?  (Україночка)
·        Якою мовою ми розмовляємо? (Українською)                                                     
Вихователь: діти, в  народі кажуть :
       " Людина без Батьківщини, що пташка без домівки."
Рідний край – земний   рай.
          Кожному мила своя  сторона.
         Що країна, то  родина.
         Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
        Добре тому, хто у своєму  домі.
Вихователь: як ви розумієте ці прислів’я?
(Відповіді дітей)
Вихователь: діти, ви всі молодці, були дуже уважні та активні. Давайте наостанок намалюємо всі разом наш український прапор.
 Колективна робота  «Наш прапор»
                   Звучить аудиозапис пісні «Квітуча Україна» у виконанні Світлани Весни
Підсумок заняття
Що найбільше сподобалось вам?
Що нового ви запам’ятали?
Яку назву має наша Батьківщина?
Який народ проживає в нашій країні?
З якими державними символами ви познайомилися?